ΛΙΤΟΧΩΡΟ - ΓΚΟΛΝΑ - ΠΗΓΗ ΚΑΣΤΑΝΑΣ - ΛΙΤΟΧΩΡΟ
Ακολουθώντας το δρόμο που οδηγεί από το Λιτόχωρο στον Άγιο -Ιωάννη, φθάνουμε σε μια χαρακτηριστική διασταύρωση. Στρίβοντας αριστερά οδηγούμαστε στον Άγιο Ιωάννη και δεξιά στον Προφήτη Ηλία.
Διαδρομή: Εύκολη
0
Διάρκεια (h)
000
Υψομ. Διαφορά (m)
0000
Μήκος (m)
Συνεχίζοντας με βορειοδυτική κατεύθυνση, το μονοπάτι κατηφορίζει ώσπου συναντάει μετά από αρκετή ώρα το Ε4, το μονοπάτι που συνδέει το Λιτόχωρο με τα Πριόνια, το οποίο ακολουθούμε ανατολικά για επιστροφή στο Λιτόχωρο. Η διαδρομή είναι σχετικά εύκολη και μας προσφέρει μια μικρή γεύση του Ολύμπου, καθώς συνδυάζει τη θέα των κορυφών με τη διάσχιση μέρους του φαραγγιού του Ενιπέα.